Sporazumom o statusu i funkcionisanju Međunarodne komisije za nestala lica (ICMP) predviđeno je da ona postane međunarodna organizacija sa diplomatskim imunitetom i privilegijama zbog čega se predstavnici RS protive njegovoj ratifikaciji.
Ukoliko bi sporazum bio ratifikovan ICMP bi dobila status koji uživaju globalne asocijacije poput Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS) ili tijela Ujedinjenih nacija.
Sporazum je 2014. godine potpisalo Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice, a Predsjedništvo BiH je krajem januara prošle godine donijelo odluku o pristupanju BiH sporazumu.
Potpisivanje sporazuma pismom je podržao tadašnji resorni ministar u FBiH i visoki funkcioner SDA Adil Osmanović.
Sporni sporazum bio je tema na sjednici parlamentarne Komisije sa spoljne poslove gdje su Majkićevu preglasali Željko Komšić iz DF-a, Nermina Kapetanović iz SDA, nezavisni poslanik Senad Šepić i Mirsad Đonlagić iz SBB-a. Time su dali mišljenje da su ispunjeni uslovi da Predstavnički dom da saglasnost za ratifikaciju sporazuma, ali je na sjednici tog doma na zahtjev poslanika NDP-a Momčila Novakovića odgođena rasprava o sporazumu.
- Ovo je pokušaj da ICMP-u bude dat međunarodni status. RS smatra da to ICMP svojim dosadašnjim radom nije zaslužio jer se do sada bavio isključivo bošnjačkim žrtvama. Kada bi status ICMP-a bio uređen onako kako je predloženo, niko im ništa ne bi mogao, a i ovako ne možemo da ih dovedemo u red - kaže predsjedavajuća Komisije za spoljne poslove Predstavničkog doma Parlamenta BiH Dušanka Majkić.
Ona je podsjetila da predstavnici RS sve vrijeme ulažu žalbe na ponašanje ICMP-a i Instituta za nestala lica BiH čiji je ICMP suosnivač.
- I Srbi i Hrvati su oštećeni i niko nije zadovoljan njihovim radom jer su srpske i hrvatske žrtve ostale van njihovog interesovanja. ICMP je angažovao stručnjake sumnjivog kvaliteta što je dovelo do miješanja krvnih uzoraka porodica nestalih čime je proces identifikacije unazađen, a možda i zauvijek upropašten. Kao suosnivač utiče na izbor upravljačkih struktura u Institutu za nestala lica BiH i podržava njegov rad bez obzira na to što je tamo haos od 2012. godine, kada je istekao mandat članovima Upravnog odbora. Prošlo je pet godina otkako ne može da bude izabrano rukovodstvo. Bošnjački član Kolegijuma direktora Amor Mašović vedri i oblači Institutom za nestala lica uz podršku ICMP-a koji pokušava da dobije međunarodni kredibilitet - kaže Majkićeva.
Naglasila je da iz svih navedenih razloga nije mogla dići ruku za novi status ICMP-a.
- Predstavnici RS u institucijama BiH ne treba da glasaju za prijedlog niti Predsjedništvo BiH ima osnova da potpiše ovaj sporazum - istakla je Majkićeva.
Novaković kaže da je zatražio da rasprava bude odgođena da bi bile otklonjene nejasnoće.
- Postoji različit tretman prema nestalima. Do naredne sjednice koja je zakazana za petnaestak dana razgovaraću sa udruženjima iz Srpske jer Narodna skupština RS ima negativan stav o tome - rekao je Novaković.
Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić kazao je da su pisanim putem obavijestili sve nadležne institucije, a u prvom redu Komisiju za spoljne poslove, da ne daju saglasnost na ratifikaciju sporazuma.
- Jasno smo stavili do znanja da imamo negativno mišljenje jer bi ICMP na mala vrata dobio imunitet. Oni su izašli iz okvira svoje djelatnosti počevši da se bave procesom traženja nestalih i destruktivno su djelovali kada je riječ o srpskim žrtvama jer se na DNK nalaz krvi i koštane srži čekalo i po osam godina. Žele i da Institut za nestala lica BiH dobije jednog direktora čime bi i ono malo kontrole i uticaja koji je RS imala tamo bilo izgubljeno - kazao je Kojić.
Institut za nestala lica
Zakonski rok od 15 dana nakon zaključenja konkursa za otvaranje koverti sa imenima kandidata za članove Kolegijuma direktora Instituta za nestala lica BiH odavno je istekao, a privremeni Upravni odbor Instituta ih nije otvorio. Predsjedavajući Savjeta ministara Denis Zvizdić rekao je da nema informaciju zbog čega kasni imenovanje direktora.
- Onaj ko je za to zadužen treba da obavi svoj dio posla jer informaciju o kašnjenju još nismo imali na dnevnom redu - rekao je Zvizdić.
Zamjerke na rad ICMP-a
- zastoj u traženju nestalih Srba
- usporavanje procesa identifikacije
- podrška radu Instituta za nestala lica iako je u njemu haos