U Evropskoj centralnoj banci (ECB) nadaju se da će do početka naredne godine biti donesene sve političke odluke neophodne za pokretanje izdavanja digitalnog evra.
Nakon toga bi bilo potrebno još dvije do tri godine da ova valuta zaživi i postane dostupna korisnicima, kazao je član Upravnog odbora ECB-a Pjero Čipolone u četvrtak.
ECB već godinama radi na uvođenju digitalne verzije evra, ali je napredak znatno sporiji od očekivanog, ponajviše zbog toga što još uvijek ne postoji zakonski okvir koji bi omogućio ECB-u da napravi konkretnije korake ka realizaciji tog projekta.
Finansijske nestabilnosti nakon dolaska američkog predsjednika Donalda Trampa na vlast u januaru ove godine dodatno su povećale hitnost da se preuzmu mjere, s obzirom na to da se Evropa oslanja na velike američke kompanije za obradu većine digitalnih transakcija – što može predstavljati ozbiljnu ranjivost finansijskog sistema, pišu Financije.hr.
"Nadam se da će sve biti završeno do početka naredne godine, i to vrlo rano… Neophodno je donijeti zakonski okvir, a zatim će biti dovoljno dvije do tri godine da se digitalni evro pokrene", rekao je Čipolone na jednoj konferenciji odgovarajući na pitanje o vremenskom okviru usvajanja potrebne regulative.
Za razliku od plaćanja putem kreditnih kartica kao što su Visa ili Mastercard, korisnici koji bi koristili digitalnu valutu imali bi direktna potraživanja prema centralnoj banci evrozone, a njihova sredstva bila bi funkcionalno i bezbjednosno slična gotovini. To bi građanima omogućilo direktno plaćanje, kako online, tako i u fizičkim prodajnim mjestima.
Čipolone je dodao da je ključna prepreka postizanje političkog dogovora svih država članica EU, ali da vjeruje da se to može ostvariti "prije ljeta". Ipak, zakonodavne procedure u Evropskom parlamentu mogle bi potrajati duže, dodao je. Na pitanje da li bi Tramp i njegovi potezi mogli ubrzati proces uvođenja digitalnog evra, guverner Centralne banke Francuske Fransoa Vileroa de Galo rekao je da je Tramp "ojačao odlučnost" ECB-a da nastavi sa razvojem digitalne valute.
Čipolone je još u januaru izjavio da je neophodno brzo uvođenje digitalnog evra, kao odgovor na Trampovo promovisanje tzv. "stablecoin" valuta – vrste kriptovaluta koje su vezane za američki dolar, što ih u teoriji čini stabilnijima od klasičnih kripto investicija. U ECB-u smatraju da bi popularnost takvih sredstava plaćanja mogla izazvati povlačenje novca iz tradicionalnog bankarskog sistema, što bi potencijalno moglo ugroziti stabilnost evropskog finansijskog sistema.
Digitalni evro funkcionisao bi kao elektronski novčanik, koji bi garantovala ECB, ali kojim bi upravljale komercijalne banke. Za korišćenje digitalnog evra ne bi bio potreban bankovni račun, ali bi iznos koji građani mogu držati u digitalnom obliku vjerovatno bio ograničen na nekoliko hiljada evra, prenosi b92.