Napadači u BiH se ne smiruju: Novinarima PRIJETE SMRĆU, pa uglavnom prolaze bez kazne
Izvor: InfoBijeljina
×
0
Podijeli
FOTO: InfoBijeljina
Linija za pomoć novinarima, koja djeluje u okviru Udruženja BH novinari, tokom prošle godine zabilježila je ukupno 69 slučajeva kršenja novinarskih prava i medijskih sloboda.
„Od tog broja, imali smo tri fizička napada na novinare i uposlenike u medijima, šest prijetnji smrću novinarima te sedam napada i prijetnji upućenih medijskim kućama“, rekli su za portal InfoBijeljina iz Udruženja BH novinari.
Kako dodaju, broj napada na novinare u BiH konstantno raste u posljednjih nekoliko godina – poređenja radi, u 2019. registrovano je ukupno 56 slučajeva napada, prijetnji i pritisaka na novinare.
„Posebno je zabrinjavajući sve izraženiji trend govora mržnje i prijetnji novinarima putem web portala i društvenih mreža, kao i pritisci na novinare i medije koji dolaze od političara, predstavnika državnih/javnih institucija, ali i predstavnika pravosudnih institucija. Takođe, u posljednje dvije godine imali smo veliki broj napada na novinarke, uvreda i diskriminacije na rodnoj osnovi i porasta broja online prijetnji upućenih novinarkama“, kažu iz Udruženja BH novinari.
Ističu da je činjenica da se takvi slučajevi većinom ne procesuiraju, a napadači ostaju nekažnjeni, što unutar novinarske zajednice stvara osjećaj nesigurnosti, straha i nepovjerenja u nadležne institucije.
„Novinari većinom nisu zadovoljni postupanjem pravosuđa, posebno kada je riječ o prijetnjama i zastrašivanjima koje institucije ne smatraju dovoljno ozbiljnim i istragama ovih slučajeva ne posvećuju dovoljno pažnje“, ističu iz Udruženja BH novinari.
Kako dodaju, čak i kada su u pitanju fizički napadi na novinare i medijske uposlenike, sudski epilog je krajnje upitan.
„Na efikasnost istraga negativno utiče i to što policijske i pravosudne institucije ne poznaju dovoljno novinarska prava i evropsko zakonodavstvo koje uređuje ovu oblast“, navode iz Udruženja BH novinari.