FOTO: null

Inspektori Policije RS upali u utorak u upravnu zgradu zvorničke fabrike. Pod lupom ugovori "Birča" koji se odnose na blokadu

Inspektori Uprave kriminalističke policije MUP RS "upali" su u utorak u upravnu zgradu zvorničke "Alumine", iz koje su izuzeli dokumentaciju koja se odnosi na nezakonitosti u vezi sa blokadom računa ove kompanije u aprilu.

Detalje akcije u MUP RS nisu željeli da otkrivaju i samo su kratko potvrdili da se istražioci nalaze na terenu i da "češljaju" određenu dokumentaciju.

Izvor blizak istrazi kaže da je izuzeta dokumentacija koja se odnosi na "kriminalno upisane zaloge" koji su doveli do blokade "Alumine", te dokumenti, odnosno ugovori koji se odnose na rad Sonje Rubež, nekadašnje šefice pravne službe "Birča", i drugih lica iz vremena kada su ovom fabrikom upravljali litvanski vlasnici, za kojima su raspisane potjernice zbog više krivičih djela.

- Radi se o nastavku istrage u vezi sa svim kriminalnim aktivnostima i zloupotrebama koje su se dešavale u "Alumini" u vrijeme kada su njome upravljali Litvanci, koji su iz te firme nezakonito izvukli na stotine miliona maraka - kaže izvor blizak istrazi.

Podsjetimo, račune "Alumine" 12. aprila ove godine je, na osnovu sudskog rješenja, blokirala fočanska firma "Pavgord" pokušavajući da od nje naplati 155 miliona KM koje potražuje od Fabrike glinice "Birač" u stečaju, ćerke firme "Alumine".

Međutim, račun je deblokiran 26. aprila nakon sastanka u Vladi RS na kojem je dogovoreno da povjerioci "Birča" pokušaju da postignu dogovor sa "Pavgordom" u roku od 60 dana.

U međuvremenu je Ustavni sud BiH 6. jula donio Odluku o privremenoj mjeri kojom se nalaže Osnovnom sudu u Zvorniku da ne sprovodi postupak izvršenja koji "Pavgord" vodi protiv "Alumine". Uložena je i apelacija, ali odluka još nije donesena.

TRI IZVJEŠTAJA

Protiv litvanskih vlasnika, koji su napustili BiH, MUP RS dosad je podnio tri izvještaja o počinjenim krivičnim djelima Republičkom javnom tužilaštvu RS. Poslednji izvještaj podnijet je prošlog mjeseca protiv Mindaugasa Kazakevičijusa, Gijedrijusa Grigalijusa, Virginijus Vajege i Martinasa Ugijanskisa zbog zloupotrebe ovlašćenja u privredi i nesavjesnog rada kojim je "Alumina" oštećena za 26.057.652 KM.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )