Služba za poslove sa strancima BiH imala je lani pune posla u sprečavanju nelegalnih migracija jer je veliki broj državljana prvenstveno zemalja Bliskog istoka pokušao da na prevaru uđu u BiH i preko nje se otisne u EU kako bi tražili azil.
Stranci su u 2016. godini, kako je navedeno u najnovijem izvještaju o radu Službe za poslove sa strancima, mahom nastojali da dostave što uvjerljivija pozivna pisma za dolazak u BiH, ali je provjerama utvrđeno da ona nisu validna. Služba za poslove sa strancima zaprimila je lani oko 4.500 zahtjeva za ovjeru pozivnih pisama. Zeleno svjetlo dobila su 4.334 stranca, dok je 111 zahtjeva odbijeno zbog otkrivanja nezakonitih pokušaja migracija. Iako je i broj zahtjeva i raskrinkanih prevara smanjen u odnosu na prošlu godinu, u Službi za poslove sa strancima ističu da i dalje postoji problem sa migrantima.
- Služba za poslove sa strancima je lani razotkrila pokušaje stranih državljana da prijavljivanjem na sportska takmičenja, kulturne događaje, poslovne konferencije, sajmove i upoznavanjem državljana BiH putem društvenih mreža isposluju ovjere pozivnih pisama na osnovu kojih bi podnijeli zahtjeve za izdavanje viza, došli u BiH i pokušali ilegalno otići prema zemljama zapadne Evrope - navedeno je u izvještaju.
Pozivna pisma su odbijana i zbog sumnji u mogućnost nezakonitih migracija.
- Utvrđeno je da pozivalac ne raspolaže podacima o licima koja poziva, već se radi o drugom interesu. Odbijani su i zahtjevi za ovjeru pozivnih pisama za državljane koji gravitiraju iz ratnih područja zbog sumnje u zloupotrebu legalnog ulaska u BiH i ilegalnog izlaska iz države radi priključenja migrantskim tokovima i odlaska prema zemljama EU radi traženja azila - ističu u Službi za poslove sa strancima.
Najveći broj odbijenih zahtjeva za ovjeru pozivnih pisama odnosio se na državljane Sirije, Saudijske Arabije i samoproglašenog Kosova.
Služba za poslove sa strancima je imala pune ruke posla postupajući i na osnovu zahtjeva iz diplomatsko-konzularnih predstavništava (DKP) u postupku izdavanja viza. Na osnovu tih zahtjeva lani su obavljene 22.972 provjere, što je za 26,46 odsto više nego u 2015. godinu.
- Analizirajući te zahtjeve u nekim slučajevima smo došli do činjenica da se radi o neregularnim migracijama i putem terenskih centara su izvršene operativne provjere na terenu za 487 lica, dok su u 2015. godini provjerene 352 osobe - navedeno je u izvještaju.
Inspektori za strance su u više slučajeva utvrdili da strani državljani nemaju rezervisan smještaj, odnosno uplaćen smještaj ili turističko putovanje koje je zakonski uslov za izdavanje vize. To je rezultiralo određenim brojem odbijenih zahtjeva za izdavanje viza.
- Ovakvim pristupom utvrđene su nepravilnosti za 98 lica kojima nisu izdate vize, što je povećanje za 27,27 odsto u odnosu na 2015. godinu. O tome su obaviještena DKP sa preporukom da ne izdaju vize - navedeno je u izvještaju.
Direktor Službe za poslove sa strancima Slobodan Ujić ocijenio je da se problematika neregularnih migracija usložnjava zbog novih pojavnih oblika i trendova. Naglasio je da su službenici u postupcima prije ovjere pozivnih pisama kontinuirano preduzimali preventivno-operativne mjere na utvrđivanju svih činjenica prilikom kojih su otkrivali pokušaje zloupotrebe putovanja i sprečavali ilegalne migracije na samom izvorištu.
- BiH zbog geostrateškog položaja manjim dijelom predstavlja područje tranzita preko kojeg su državljani zemalja pokušavali doći do zemalja zapadne Evrope, dok je sa druge strane bila odredište državljana zemalja regiona koji su u najvećoj mjeri kršili imigracione propise - naveo je Ujić i dodao da će Služba za poslove sa strancima nastaviti da prati ilegalne migratske rute i tokove.
Problemi sa granicom
U planu rada Granične policije BiH za 2017. godinu upozoreno je da bi nedovoljno opremljeni granični prelazi i veliki broj nepokrivenih mjesta u graničnom pojasu mogli da u narednih nekoliko mjeseci, kada se očekuje da BiH postane dio nove migrantske ruta, stvore velike probleme.
Samo 14 prelaza, odnosno 21 odsto njihovog ukupnog broja zadovoljava predviđene standarde i uslove.