Prosječni građani Srpske zbog niskog životnog standarda ne mogu sebi da priušte kvalitetnu i udobnu odjeću i obuću.
Četvoročlanoj porodici za odjeću i obuću u aprilu je prema računici Saveza sindikata RS trebalo 136 KM, što čini 7,3 odsto troškova ukupne sindikalne potrošačke korpe. Međutim, kada se uzmu u obzir prosječne cijene odjeće i obuće u RS na tržištu jasno je da ovaj iznos nije ni približno dovoljan da se pristojno obuče samo jedan član porodice. Prema analizi cijena Republičkog zavoda za statistiku za isti mjesec muške kožne cipele koštale su 151 KM, dok su za kožne salonke žene trebalo da izdvoje oko 112 KM. Prosječna cijena muških pantalona iznosila je blizu 70 KM, a suknje od štofa 56 KM. Muške košulje od pamuka koštala je oko 54 KM, a ženske pamučne majice oko 25 KM. Za dječiju teksas jaknu trebalo je izdvojiti oko 37 KM, a dječije patike u prosjeku oko 50 KM.
Kompletno muško odjelo za svečanije prilike u prosjeku je koštalo je 241 KM, što je pola plate radnika u privredi. Imajući u vidu da je prosječna plata u aprili iznosila 821 KM, jasno je koliko su cijene odjeće i obuće previsoke, zbog čega su građani prinuđeni da se snalaze kako znaju.
- Sreća pa moja firma ima ugovor sa nekoliko radnji koje imaju u ponudi kvalitetniju kožnu obuću, pa čizme za zimu za sebe i djecu kupujem na rate. Istina je da ih otplaćujem preko pola godine, ali ne mogu uzimati obuću koja propušta vodu - kaže Banjalučanka Vesna. Oni koji ne mogu kupovati na rate nemaju izbora nego da kupuju jeftiniju odjeću i obuću od nekvalitetnih vještačkih materijala i sintetike.
- Nažalost sve je manje i jeftinih radnji, svi su digli cijene, a kvalitet je nikakav. Vjerujte da radije odem u radnju sa polovnom robom pa izaberem nešto pristojno po pristojnoj cijeni - kaže Banjalučanka Branka.
U udruženjima potrošača slažu se da cijene odjevnih predmeta kod nas previsoke u odnosu na razvijene zemlje, gdje prosječni građani sebi mogu da priušte kvalitetniju odjeću i obuću.
- Kod nas ceijna više nije mjerilo kvaliteta i niko ne garantuje da je brendirana obuća koju platite skuplje nepromočiva - kaže Nedeljka Ilijić, izvršna direktorka udruženja “Oaza” iz Trebinja.
Ona ističe da je generalno na našem tržištu odjeća i obuća u većini slučajeva lošijeg kvaliteta, ali da su mnogi građani zbog loše ekonomske situacije primorani da je kupuju.
- Iznos koji je u potrošačkoj korpi namjenjen u ove svrhe nije dovoljan da svaki član porodice kupi po jednu majicu, da ne govorimo o svemu što je potrebno da se obučete od glave do pete i za svaku sezonu. Zato se ljudi snalaze, neko kupuje na rate, neko jeftino i nekvalitetno, neko u radnjama polovne robe - ističe Ilijićeva.
Radimo samo za hranu
Potrošačka korpa četvoročlane porodice u aprilu je koštala 1.866 KM. To znači da je za podmirivanje svih troškova bilo potrebno izdvojiti više od dvije prosječne plate. Najviše novca trebalo je za hranu oko 700 KM, što čini čak 35,7 odsto potrošačke korpe.