ZAGREB - Županijski sud u Zagrebu privremeno je na prijedlog Uskoka blokirao 1.2 miliona evra imovine dvojice osumnjičenih i jednog pravnog lica obuhvaćenih istragom zbog malverzacija vezanih za plaćanje usluga zaštite zagrebačkog Hipodroma.
Kako je izvijestio Uskok, sud je odredio privremene mjere oduzimanja imovinske koristi nakon finansijskih izvida sprovedenih u saradnji sa Samostalnim sektorom za finansijske istrage Poreske uprave i Kancelarijom za sprečavanje pranja novca.
Uskok precizira da su u odnosu na dvojicu okrivljenih i jednu pravnu osobu određene privremene mjere kojima se zabranjuje otuđenje nekretnina i vozila u vrijednosti od 937.561 evra i novčanih sredstava na računima u iznosu od 335.465 evra.
Tužilaštvo ističe kao se određivanjem ovih privremenih mjera ostvaruje jedno od temeljnih načela kaznenog prava da niko ne može zadržati imovinsku korist ostvarenu kaznenim djelom.
Sudija istrage zagrebačkog Županijskog suda odredio je u četvrtak jednomjesečni pritvor direktoru Ustanove za upravljanje sportskim objektima (USO) Kosti Kostanjeviću te Slavku Galiću i njegovom odbjeglom sinu Domagoju Galiću, suvlasniku zaštitarske kompanije Eurolex.
Kostanjeviću je određen jednomjesečni istražni zatvor zbog opasnosti od uticaja na svjedoke i ponavljanja kaznenog djela, a iz istih razloga sudija istrage zagrebačkog Županijskog suda odredio je pritvor i Slavku Galiću.
Domagoju Galiću pritvor je određen u odsutnosti zbog opasnosti od bijega, uticaja na svjedoke i ponavljanja kaznenog djela. Mlađi Galić se u trenutku akcije policije i Uskoka nalazio u BiH te se još uvijek, uprkos najavama njegovog advokata kako će se predati, nije vratio u Hrvatsku.
Za njim će biti raspisana međunarodna potjernica i evropski nalog za hapšenje ukoliko se idućih dana na preda hrvatskom pravosuđu, saznaje se na sudu.
Uskok i policija ranije su izvijestili da je trojac djelovao kao zločinačko udruženje kako bi iz javne ustanove USO izvukli znatna novčana sredstva, lažno prikazujući obim i vrstu izvršenih zaštitarskih usluga.
Kostanjević kupio stan i automobile, ne trošeći platu
Istraga je, kako navode, pokrenuta na temelju rada koje je sproveo Uskok, kaznene prijave Policijske uprave zagrebačke i finansijskog istraživanja Poreske uprave.
Nezakonite aktivnosti odvijale su se između novembra 2023. i kraja novembra 2024., nakon što je trgovačko društvo, koje je tada vodio drugoosumnjičeni, sklopilo okvirni sporazum o pružanju usluga zaštite objekata pod upravom USO-a, uključujući i Hipodrom Zagreb.
Iako je javna nabavka predviđala 35.240 radnih sati za period od dvije godine, osumnjičeni su USO-u ispostavljali račune u kojima su lažno prikazivali čak 242.436 radnih sati za nepostojeće poslove deložacije – uslugu koja uopšte nije bila obuhvaćena konkursom.
Računi, koje je osumnjičeni iz zaštitarske firme slao u dogovoru s kolegama, uključivali su falsifikovane evidencije radnih sati koje je treći osumnjičeni lično sastavljao.
Uprkos jasnim nepravilnostima, direktor USO-a je, prema sumnjama tužilaštva, odobravao isplate svjesno zanemarujući činjenicu da računi nisu praćeni stvarnim dokazima o izvršenim uslugama niti su podlijegali ikakvoj internoj kontroli.
Na temelju lažno prikazanih usluga, s računa USO-a isplaćeno je ukupno 1.799.160 evra na račun zaštitarske firme. Novac je potom, navodi Uskok, djelomično podignut u gotovini te podijeljen među osumnjičenima, čime je nanesena znatna šteta javnoj ustanovi.
Prema pisanju medija, istražitelji su tokom akcije otkrili kako direktor USO-a Kostanjević 15 mjeseci nije dizao platu, a u to vrijeme kupio je stan i dva automobila, premda mu je supruga nezaposlena, prenosi "Fenix-Magazin".