KUPCI U SEMBERIJI STRAHUJU DA ĆE PLATITI KRAJNJI CEH: Poskupljenja ugrožavaju prehrambenu industriju
Izvor: infobijeljina.com
×
0
Podijeli
FOTO: InfoBijeljina
Prehrambena industrija „Spektardrink“ posluje više od tri decenije, a zapošljava stotinak radnika. Prerađuju voće i povrće, a proizvode džemove, marmelade, sokove, a prvi su počeli i sa proizvodnjom semberskog kiselog kupusa.
Ovo preduzeće većinu sirovine nabavlja od domaćih poljoprivrednika, a godišnje preuzmu oko 600 tona kupusa i više od 1.000 tona voća. Kvalitetom proizvoda nametnuli su se zahtijevnom tržištu širom BiH, bivše Jugoslavije, Evropske unije, Amerike i Australije.
Direktor preduzeća Đorđe Slavinjak ocjenjuje da su ovu sezonu pratili brojni problemi poput drastičnog poskupljenja energenata i repromaterijala, a iako su bili prisiljeni da poskupe svoje proizvode, cijene neznatno podigli kako bi sačuvali tržište i povjerenje kupaca.
- Godišnje koristimo nekoliko tona šećera koji je ove godine poskupio 100%. Najveći problem su nam nedostatak staklene ambalaže i drastično poskupljenje metalne. Sada strahujemo da li ćemo na proljeće imati dovoljno plina – kaže Slavinjak za portal InfoBijeljina.
Iako su i cijene voća i povrća povećane u skladu sa poskupljenjem goriva, đubriva i ostalih repromaterijala, prodaja poljoprivrednih proizvoda ove sezone lošije ide nego prethodnih godina. Poljoprivrednici upozoravaju da je kupovna moć stanovništva opala, a industrija zbog drugih problema ne može da otkupi sve što se proizvede u Semberiji.
Rade Jovičević u semberskom selu Trnjaci pod povrćem ima oko 170 dunuma.
- Sad se na kraju sezone pokazalo da na tržištu nema dovoljno staklene ambalaže. Malobrojni prerađivači su imali zalihe tegli i boca, ali ni to nije dovoljno da otkupe svu domaću sirovinu. Povrtari manje količine prodaju za konzumnu upotrebu marketima i velikim trgovačkim lancima, ali to nije rješenje za velike proizvođače - kaže ovaj ugledni domaćin za InfoBijeljinu.
Uprkos teškoćama, prerađivačka industrija u ovoj godini ima pozitivne rezultate, tvrde u Privrednoj komori regije Bijeljina kaže direktorica komore Slavica Marković.
- Kampanja „Naše je bolje“, koju godinama sprovodimo, doprinosi podizanju svijesti potrošača o kupovini domaćih proizvoda. Na tome se mora insistirati posebno sada kada vidimo da se sve zemlje svijeta okreću poizvodnji hrane. A mi u Srpskoj, posebno Semberiji, treba da iskoristimo resurse, poljoprivredno zemljište i dobru klimu i tako još unaprijedimo našu prehrambenu industriju – zaključuje Markovićeva.
Podsticaji Vlade RS i resornog ministarstva, koje povrtari i voćari dobijaju za rod predat za preradu, pružaju sigurnost proizvođačima, što je i garant prerađivačima da će imati dovoljno sirovine. I jedni i drugi se nadaju stabilizaciji tržišta kako ne bi bili prinuđeni još povećavati cijene proizvoda ili smanjivati proizvodnju.