FOTO: jabuka.tv

Nestabilno vrijeme - smjena sunčanih i kišnih dana i oscilacija temperature uticali su da ove godine kasni berba jagoda, saglasni su proizvođači ovog bobičastog voća u RS.

Govore da su takve vremenske prilike usporile rast biljaka te sezona branja jagoda, koja obično kreće početkom maja, kasniće oko dvije sedmice.
 
"Iako su se jagode u ovom periodu ranijih  godina nalazile u fazi sazrijevanja, sada su tek u fazi cvjetanja, tako da će prvi rod ovog voća kasniti", kazao je Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara RS.
 
Objasnio je da se jagode sada  nalaze u fazi cvjetanja, jer im je nedostajalo sunca, te je dodao da se i u  maju ne mogu očekivati veliki prinosi.
 
"Proizvođači ovog bobičastog voća mogu da očekuju  manje prinose  za 20 do 30 odsto nego ranijih godina. Jedina dobra stvar za proizvođače jagoda je što su bile niske temperature, pa nema ni bolesti ni insekata, to će sigurno pojeftiniti proizvodnju", kazao je Dojčinović.
 
Prema njegovim riječima, jagode koje se sada nalaze na tržištu su uglavnom iz plasteničke proizvodnje.
 
"Mada, i to su dosta manje količine, jer plastenici mogu proizvesti jagode samo za prvu ruku", kazao je Dojčinović.
 
On je stava da dok je manja proizvodnja odmah  su cijene više, pa tako i ne čudi da se sadašnje cijene kreću od osam do 10 KM po kilogramu jagoda.
 
Mujo Bogaljević iz Poljoprivredne zadruge "Agrofarmer" Janja, kod Bijeljine, govori da čak i i kad se uzgajaju u plastenicima, najraniji plodovi  ove godine stižu tek u drugoj polovoni aprila, jer je nemoguće u ovakvim klimatskim uslovima, kada nedostaje toplote i svjetlosti, podstaći vegetaciju da buja.
 
Dodao je da jagode koje se gaje u kontrolisanim uslovima nemaju zavidan kvalitet.
 
"Jagoda koja je trebalo da već polako stiže za berbu, trenutno se nalazi u fazi cvjetanja, tako da je sama berba ove godine odgođena i za 20 dana", kazao je Bogaljević i dodaje da se u ovom  dijelu RS cijena jagoda kreće od pet do šest KM po kilogramu.
 
Srđan Kenjić, proizvodač jagoda iz Istočne Iliže, kaže da  se rod na otvorenom može očekivati tek za 20 dana, te da je vrijeme glavni krivac za to.
 
"Ove godine nam i u plastenicima kasni berba, tek smo juče ubrali prve plodove", kazao je Kenjac.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )