FOTO: Screenshot / X

Avion koji je jutros prevozio predsjednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, Embraer Legacy 600 (reg. YU-SRB), poletio je jutros iz Beograda ka Moskvi, ali za razliku od uobičajenih letova ka Rusiji, ovaj put je morao da koristi znatno dužu rutu.

Ovakva vrsta letova obično ne privlači toliko pažnju javnosti tokom redovnih diplomatskih misija, ali ovaj put je situacija bila drugačija.

Razlog za ovu pažnju leži u odluci Letonije i Litvanije da zabrane prelet predsedniku Srbije i premijeru Slovačke Robertu Ficu, zbog čega je avion sa predsjednikom morao da koristi južnu trasu koja je uključivala prelet preko Bugarske, Turske i Azerbejdžana, da bi stigao do Moskve, piše AeroTelegraf.rs.

Zaobilazna ruta i tehnički izazovi

Let do Moskve iz Beograda obično traje nešto više od tri sata i realizuje se preko vazdušnog prostora Mađarske, Poljske, Litvanije i Letonije. Međutim, zbog političkih okolnosti i zatvorenog vazdušnog prostora iznad Ukrajine i Bjelorusije, kao i zabrane u baltičkim državama, ruta kojom se danas kretao avion sa predsjednikom Srbije je značajno promijenjena.

YU-SRB je jutros poletio iz Beograda, uputivši se ka Bugarskoj, zatim je nastavio let preko Turske, a potom je sletio u Baku, gdje je izvršeno kratko tehničko zaustavljanje. Nakon dobijanja odobrenja za nastavak leta i vjerovatno dopune goriva, avion je iz Bakua nastavio preko Kaspijskog mora ka Rusiji, što je značajno produžilo put. Na kraju, avion je bezbjedno sletio na aerodrom Vnukovo (Vnukovo International Airport - VKO) u Moskvi.

Da li je Embraer Legacy 600 mogao da preleti bez međuslijetanja?

Embraer Legacy 600 ima maksimalni dolet od približno 6.000 kilometara pri optimalnom opterećenju i uslovima leta. S obzirom na ukupnu dužinu leta od Beograda do Moskve preko Bakua od oko 4.398 kilometara, teoretski gledano, avion bi mogao da izvede let bez međusletanja za dopunu goriva.

Međutim, praktična realizacija leta zavisi od više faktora, uključujući težinu aviona, vremenske uslove, visinu leta i mogućnost izbjegavanja gužvi u vazdušnom saobraćaju. S obzirom na značajno dužu rutu i potencijalna preusmjerenja, odluka o tehničkom slijetanju u Baku bila je najvjerovatnije donijeta iz predostrožnosti kako bi se osigurala bezbjednost i fleksibilnost u slučaju nepredviđenih okolnosti.

Koliko je let bio duži?

Uobičajena ruta ka Moskvi podrazumijeva prelet preko baltičkih zemalja i traje oko tri sata i 20 minuta, sa ukupnom dužinom leta od približno 1.700 kilometara. Međutim, ova, južna trasa preko Bugarske, Turske i Azerbejdžana  produžila je let na ukupno 4.398 kilometara, što je povećalo dužinu za oko 2.700 kilometara.

Ovakva promjena rute produžila je vrijeme leta za najmanje dva sata, zavisno od vremenskih uslova i organizacije vazdušnog saobraćaja na navedenim tačkama. Ukupno, let je trajao oko pet sati, neračunajući vrijeme provedeno u Bakuu, što je značajno odstupanje od standardne trase.

Avion Embraer Legacy 600 - tehničke karakteristike

Embraer Legacy 600 je poslovni mlaznjak srednje veličine, poznat po svojoj udobnosti i autonomiji leta. Opremljen je sa dva turbomlazna motora Rolls-Royce AE 3007A1E, koji omogućavaju krstareću brzinu od oko 830 km/h. Maksimalni dolet aviona je približno 6.000 km, što ga čini pogodnim za međuregionalne letove.

Zahvaljujući mogućnosti letenja na visinama do 12.500 metara, Legacy 600 može da izbjegne zone sa gustim saobraćajem, što je bilo korisno prilikom prilagođavanja rute. S obzirom na produženu dužinu leta, kapacitet rezervoara od 6.045 litara bio je dovoljan za sigurnu realizaciju ovog leta uz planirano međuslijetanje u Bakuu.

Let ovom rutom nije jedinstven slučaj. Nakon izbijanja sukoba u Ukrajini i zatvaranja vazdušnog prostora iznad ove zemlje i Bjelorusije, mnogi letovi ka Rusiji iz centralne i jugoistočne Evrope koriste slične južne ili zapadne trase. Ipak, činjenica da su dvije zemlje dodatno uvele zabranu preleta predsjedniku Srbije značajno je otežala planiranje ovog leta.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )