FOTO: capital.ba

Pijace su uveliko crvene, a obzirom da većinu voća uvozimo, prvo što nam padne na pamet je pitanje - odakle su ove jagode?

Najčešće dolaze iz Španije, zatim Turske pa čak i Amerike. Jagode iz uvoza stižu ranije nego one domaće, a uvoznici ih najčešće prepakuju, a ponekad čak i lažno prodaju kao domaće.
 
Kako prepoznati uvozne jagode od onih slatkih domaćih?

Domaća jagoda uvijek ima intenzivan, sebi prepoznatljiv miris, dok su ukusom slatke i puno sočnije od onih uvoznih. Takođe, domaće jagode nemaju isti ukus na svim stranama.
 
Moguće je da jagoda ima različit ukus sa suprotnih strana, jer to znači da su sunčevi zraci neravnomjerno (odnosno prirodno) padali na plod prilikom razvitka.
 
Takođe, domaće jagode možemo da prepoznamo po obliku. Nikad nisu sve istog oblika, a ni veličine i boje. Mnogo brže propadaju, jer su ipak tretirane sa manje pesticida od onih uvoznih.
 
Šta je to što odaje uvozne jagode?
Peteljka. Na domaćima je uvijek blijedo zelena, a takva je upravo zato što je nedavno ubrana!
 
Domaće jagode su gotovo iste boje spolja kao i iznutra, a takođe su i pune onih sitnih sjemenki, za razliku od uvoznih gdje su sjemenke krupnije.
 
Birajte one jagode koje su na dodir čvrste, ali ne i potpuno tvrde. Izbjegavajte one koje su meke i zgnječene.
 
Za jagode uopšteno važi da su bolje što kraće stoje ubrane, jer vitamin C i antioksidansi kojima obiluju nestaju sa stajanjem. Zato je najzdravija ona jagoda koju smo odmah ubrali.
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )