Jedna zemlja ima najviše vremenskih zona na svijetu, a nije Rusija
Izvor: Novosti.rs
×
0
Podijeli
FOTO: Novosti.rs
Sistem vremenskih zona nije tako star kao što možda mislite. NJih je osmislio Kanađanin Sanford Fleming zbog potrebe železničkih kompanija da imaju isto lokalno vrijeme između željezničkih stanica.
Fleing je model predložio 1878. a vremenske zone su prvi put primenjene 18. novembra 1883. godine kada su železnice SAD i Kanade uvele četiri standardne kontinentalne vremenske zone Severne Amerike. Tako je ukinuta zbrka koja je godinama vladala zbog bezbroj lokalnih vremena koje su, međusobno udaljene stanice, koristile.
Na svijetu danas postoje 24 vremenske zone. Jedna zemlja može da ima više njih, a one nisu savršeno ravne jer negde ne idu po meridijanima već prate granice država.
Koja država ima najviše vremenskih zona?
Površinski velike države često se prostiru u više vremenskih zona. Od ovoga ima izuzetaka. Kina je cela u jednoj vremenskoj zoni. Ovo stvara velika odstupanja u odnosu na “realno vrijeme” - ono prema položaju Sunca. Na primjer, na krajnjem zapadu Kine sunce je u zenitu u 15:00 sati, a na krajnjem istoku u 11:00 sati.
Sa druge strane, jedna evropska država može se pohvaliti činjenicom da ima najviše vremenskih zona na svetu iako po površini nije prevelika. U pitanju je - Francuska koja ima 12 vremenskih zona!
Druge dvije na listi su, očekivano, SAD i Rusija, koje obe imaju po jedanaest - Rusija zbog svoje ogromne teritorije, a SAD takođe zbog nekoliko prekomorskih teritorija.
Kako je to moguće?
Riječ je zapravo o ostatku iz starih, kolonijalnih vremena. Današnja Francuska nalazi se, kao i ostatak srednje Evrope, u zoni srednjeevropskog vremena (CET). Međutim, titulu joj je donio veliki broj bivših kolonija, danas francuskih prekomorskih teritorija koje se prostiru širom svijeta - od istoka pa do zapada.