FOTO: null

Neka arheološka nalazišta pod morem ni vijekovima nakon otkrića nisu dosadila arheolozima. Druga, pak, za koje se mislilo da su legende, nedavno su tek otkrili.

Mit o Atlantidi već hiljadama godina golica maštu laika i profesionalaca. Iako se profesionalci slažu da je ovdje riječ o mitu, ruševine stvarnih gradova pod morem ipak ostavljaju sve bez daha.

Atlit Yam, Israel

Jedno od najvećih i najstarijih podvodnih nalazišta antičkog naselja pronašli su na 12 metara dubine, a proteže se na 40.000 kvadratnih metara. Ljudi su u njemu živjeli u razdoblju između 6900. i 6300. godine prije nove ere. Osim ljudskih ostataka te artefakata od kosti i kamena, najzanimljiviji su monoliti visoki od jednog do dva metra koji su poredani u polukrug, a ima ih sedam. Arheolozi vjeruju da su bili poslagani oko izvora vode.

Dwarka, India 

U indijskom zalivu Khambhat 20 kilometara od Gujarata 2001. pronađeni su ostaci antičke civilizacije 40 metara ispod površine mora. Pretpostavlja se da je grad potopljen na kraju poslednjeg ledenog doba prije 9000 -10.000 godina.

Nikome nije jasno gdje je nestala civilizacija koja je stvorila ovaj grad, no prema priči iz Mahabharate, grad je pripadao bogu Krišni, koji je navodno bio vanzemaljac. Dugo se vjerovalo da je Dwarka samo mitsko mjesto.

Piramide Yonaguni-Jima, Japan

Lokalni ronioci pronašli su misteriozne kamene formacije u moru pored otoka Yonaguni 80-ih godina. Kamenje je posloženo u obliku stepenastih terasa. Stručnjaci su razmatrali mogućnost da se radi o prirodnom fenomenu, no gravure i rezbarije su ih razuvjerile. 

Pretpostavlja se da su strukture pripadale čuvenoj pacifičkoj civilizaciji Mu za koju se smatra da je nestala zbog tsunamija i da su stare više od 5000 godina, prenosi 24 sata.

Heracleion – Thonis, Egipat

Misteriozan grad koji se skrivao ispod pijeska i blata 1200 godina dugo je smatran samo legendom. Otkrili su ga početkom 20. vijeka, a grad obiluje tolikim bogatstvom da ga još i danas otkrivaju. Na lokaciji su pronađena 64 broda, zlatni novčići i mjedeni utezi, ogromni 5-metarski kipovi i mali kipovi bogova, pločice s hijeroglifima...

Pavlopetri, Grčka

Arheolozi se ne mogu zasititi ovog grada kojeg smatraju remek djelom gradskog planiranja. Pavlopetri je stariji od 5000 godina, a nalazi se na samo četiri metra dubine. Vjeruje se da je bio središte trgovine Mikenske i Minojske civilizacije.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )