FOTO: null

Sporazum o stabilizaciji EU pravi velike probleme poljoprivrednicima RS. Roba iz EU oslobođena carine i zatrpava tržište

Umjesto da donese boljitak, Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju EU, koji je stupio na snagu 1. februara ove godine, zabrinuo je i ogorčio poljoprivrednike u Srpskoj. Naime, primjenom SSP, mnogi proizvodi iz EU oslobođeni su carina i, zatrpavajući tržište Srpske, guše domaće proizvođače koji zbog nižih cijena strane robe, svoju ne mogu da prodaju.

Pored gušenja domaćeg tržišta iz Evropske unije nisu stigli nikakvi milioni pomoći nakon stupanja na snagu SSP, o čemu se govorilo prošle godine. Za sada je stigla samo analiza Svjetske banke, ali na adresu Vlade RS, gdje se spominje da bi maksimalni gubitak tarifnih prihoda od uvoza proizvoda poljoprivrede i prehrambene industrije iz EU iznosio u rasponu od 51 do 68 miliona maraka na godišnjem nivou BiH. Ova informacija nije ništa novo za Vladu RS, znali su je i ranije, ali je odbačena kao nepotpuna, jer se nigdje ne spominje indirektna šteta po poljoprivrednike u cijeloj BiH, gdje je procjena da će šteta iznositi preko 200 miliona maraka!

Dok se Svjetska banka bavi analizom poznatih stvari, štetu u Srpskoj zbog SSP trpe i mljekari i poljoprivredni proizvođači, a agoniji se ne nazire kraj, kažu oni za "Novosti".

Stojan Marinković, predsednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, kaže za "Novosti" da je SSP uništio i nastavlja da uništava agrar.

- U Srpsku se sada uvozi na tone mladog krompira, paprike, paradajza, i plasiraju se na tržište po nižim cijenama, nego što poljoprivrednici u RS mogu da ponude - kaže Marinković.

BiH U VELIKOM PROBLEMU

Nemanja Vasić kaže da je činjenica da se još iz BiH ne može izvoziti mnogo proizvoda za EU, jer nisu ispunjeni traženi standardi. - Sve dok ne možemo da ispunimo oštre standarde EU, BiH je u velikom problemu - kaže Vasić.

On dodaje da se već osjeti velika kriza među poljoprivrednicima i da mnogi odustaju od proizvodnje, jer se prosto ne isplati.

- Zbog SSP imamo ogromne indirektne štete po Srpsku. Ljudi prestaju da rade na imanjima i bježe iz zemlje trbuhom za kruhom - ističe Marinković.

Vladimir Usorac, predsednik Udruženja poljoprivrednika - mljekara, kaže za "Novosti" da zbog SSP mljekari u RS sada imaju viška 10 miliona litara mlijeka, koje nemaju gdje da prodaju, jer su zatrpani jeftinim mlijekom iz EU.

Da SSP nije opravdao očekivanja u BiH, svjestan je i Nemanja Vasić, potpredsednik Spoljnotrgovinske komore.

- BiH trpi štetu u ovoj fazi SSP. Pitanje je kako će se sve završiti. Na terenu je upitno koliko će firmi u BiH, a koje sada rade uslugu proizvodnje za firme iz Hrvatske i drugih zemalja Evropske unije, preživjeti. One više nisu potrebne, jer sada se ta roba uvozi bez carina. Definitivno polako smanjuju obim posla - pojašnjava Vasić.

PODVALE

IZ EU nam podvaljuju, šalju nam i zaražena sjemena krompira i sve loše što ne mogu kod sebe da prodaju. Zbog SSP bićemo uništeni kao tržište. To su uradili pojedini političari koji su, štiteći uvozni lobi, kako u Srpskoj, tako i u cijeloj BiH, uništili domaću proizvodnju - kaže Vladimir Usorac.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )