Evropska agencija za lekove odobrila je novu injekciju za prevenciju HIV-a koja se prima samo dva puta godišnje i pokazala je 100% efikasnost u kliničkim studijama. Lenakapavir, koji će se u EU prodavati pod imenom Yeytuo, predstavlja važan iskorak u borbi protiv HIV-a.
Evropski regulatori dali su zeleno svjetlo za revolucionarnu HIV preventivnu terapiju - injekciju koja se prima samo dva puta godišnje.
Ova terapija, nazvana lenakapavir, jedan je od najvećih medicinskih proboja 2024. godine i predstavlja značajnu alternativu svakodnevnom uzimanju liekovja.
Preparat kompanije Gilead Sciences u kliničkim studijama pokazao je 100% efikasnost u prevenciji HIV-a, što ga svrstava među najznačajnije inovacije u borbi protiv ove infekcije.
Lenakapavir spada u takozvanu predekspozicionu profilaksu (PrEP), oblik zaštite koji sprečava virus da se replicira i širi u organizmu.
Namijenjen je odraslima i adolescentima, posebno onima koji su u visokom riziku i imaju ograničen pristup zdravstvenoj zaštiti.
Komitet za lijekove Evropske agencije za lijekove (EMA) dao je pozitivnu ocjenu leka, čime je otvoren put ka konačnom odobrenju od strane Evropske komisije, koje se očekuje tokom ove godine.
U Evropskoj uniji lijek lenakapavir će se prodavati pod komercijalnim imenom Yeytuo.
"Ovo je važna prekretnica koja potvrđuje našu posvećenost redefinisanju HIV prevencije u Evropi i svijetu", izjavio je dr Ditmar Berger, glavni medicinski direktor kompanije Gilead.
I pored napretka u borbi protiv HIV-a, broj novoinficiranih u Evropi i dalje raste.
Samo u 2023. godini, u Evropskoj uniji, Islandu, Lihtenštajnu i Norveškoj zabilježeno je preko 24.700 novih slučajeva, što je povećanje od gotovo 12% u odnosu na prethodnu godinu.
Lenakapavir je u junu dobio i odobrenje američke Uprave za hranu i lekove (FDA), dok Gilead najavljuje da će omogućiti generičku verziju lijeka za 120 zemalja sa niskim prihodima, koje imaju visoku stopu HIV infekcije.
Međutim, ostaje neizvesno koliko široko će lijek biti dostupan, s obzirom na to da su Sjedinjene Američke Države, tradicionalno ključni donator u oblasti globalnog zdravlja, ranije ove godine značajno smanjile svoja sredstva za ovu oblast.
Evropska komisija i EMA za sada se nisu oglasile povodom najnovijih odluka.