Sa dolaskom toplijih dana i početkom, možemo reći, ljetne sezone, na putevima u Srpskoj sve je veći broj motociklista.
Iako za neke ljude, vožnja motocikla predstavlja osjećaj slobode i brzine, istovremeno nosi i ozbiljne rizike. Statistike pokazuju da se upravo tokom ljetnih mjeseci bilježi povećan broj saobraćajnih nesreća u kojima učestvuju vozači motora, od kojih mnoge, nažalost, imaju i tragičan ishod.
Tako je u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se u nedjelju dogodila kod Mrkonjić Grada poginuo Harun Šahinović iz Bužima, istaknuti sportista i višestruki šampion u tekvondou i kik-boksu.
Nesreća se dogodila oko 17.15 na magistralnom putu Jajce-Mrkonjić Grad u mjestu Kovačevac. Prema prvim informacijama, do nesreće je došlo dok je Harun upravljao motociklom. Iako je neposredno nakon nesreće pokazivao znakove života, uprkos brzoj reakciji i transportu hitne pomoći, preminuo je na putu ka bolnici. Uviđaj su izvršili pripadnici Policijske stanice za bezbjednost saobraćaja Mrkonjić Grad, a o svemu je obaviješten dežurni tužilac Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka.
Vijest o njegovoj smrti potresla je ne samo Bužim, već i cijelu sportsku javnost u Bosni i Hercegovini. Brojni građani i sportski kolektivi već odaju počast mladom šampionu putem društvenih mreža, ističući da je Harun bio uzor generacijama i oličenje sportskog duha.
To nije jedina nesreća u kojoj su učestvovali vozači motocikala ili mopeda, a koja se dogodila u posljednjih nekoliko dana.
Maloljetni vozač mopeda “jamaha” povrijeđen je u petak u Bijeljini prilikom sudara sa automobilom, dok je vozač skutera povrijeđen u subotu u sudaru sa automobilom u Brčkom. U saobraćajnoj nesreći koja se dogodila 15. maja u Mrkonjić Gradu, povrijeđen je, takođe, maloljetni vozač mopeda koji je zbog težine povreda prebačen u UKC RS. Supružnici iz Mađarske povrijeđeni su 4. maja prilikom pada s motora na Manjači.
Iako su uzroci raznovrsni, od neprilagođene brzine, neiskustva, do nepažnje drugih učesnika u saobraćaju, posljedice su, nažalost, često teške. Kako po same vozače, tako i po njihove porodice, ali i zajednicu u cjelini.
Milija Radović, zamjenik direktora Agencije za bezbjednost saobraćaja RS ističe za Srpskainfo da su vozači motocikala deset puta ugroženiji nego vozači automobila.
-U gradu smo svakodnevno svjedoci, velikih brzina, mnogo većih od onih koje su zapravo i dozvoljene. Jedna od najvećih grešaka vozača motocikala je skretanje i preticanje. Motociklista pretiče vozilo ispred sebe, a vozač automobila recimo želi da skrene u lijevu stranu. Onda dolazi do udara u bočnu lijevu stranu automobila. Motociklista je slabije uočljiv nego automobil. Ako automobil skreće u lijevu stranu, prije će uočiti drugi automobil koji ga pretiče, nego motor. Osim toga, ne poštuje se brzina kretanja, odnosno vozi se nedozvoljenom brzinom. Jedna od grešaka je i slijetanje sa kolovoza, što najčešće završava sa teškim posljedicama. Veliki problem je i nekorištenje zaštitne opreme – pojašnjava Radović.
Kako priča, Republika Srpska, ali i BiH nema nijedan priručnik za motocikliste.
-Obuka u auto-školama je, možemo reći, minimalna. Kada je riječ o zemljama u regionu, Slovenija i skoro sve evropske zemlje imaju priručnik za motocikliste u kojem stoji kakvu opremu treba posjedovati da bi bili bezbjedniji u saobraćaju, koje su to tehnike vožnje i slično. Mi smo organizovali prije nekoliko godina test bezbjedne vožnje na Palama i u Banjaluci, gdje su i oni koji voze motocikle do 10-20 godina tek tada naučili neke stvari, koje su možda morali i prije znati. Mnogo je tu stvari koje bi trebalo mijenjati, kako bi motociklisti bili bezbjedniji i imali više znanja o rizicima koje sa sobom nosi upravljanje motociklom, bezbjednoj vožnji i opremi – zaključuje Radović.