Prilip se lijepi na odjeću, a momci na djevojke! Otkrijte đurđevdanske običaje i biljke koje donose ljubav, zdravlje i ljepotu cijele godine.
Đurđevdan, praznik koji obilježavaju brojne porodice, može se reći da ne počinje 6. maja već dan ranije, kada priroda postaje scena starinskih običaja punih simbolike, nade i nježnosti.
Jedan od najljepših i najromantičnijih običaja odvija se u selima jugoistočne Srbije, gdje djevojke rano ujutru kreću u prirodu da beru biljku broćiku, poznatu i kao prilip. Ova ljepljiva biljka nije tek tako odabrana. Čim je ugledaju, djevojke je prislone na svoju odjeću. Vjeruje se da će se za njih, baš kao što se biljka lijepi za tkaninu, "zalijepiti" i momci.
Prilip za srce i dušu
Običaj ima duboko značenje, posebno za djevojke koje su pred udajom. Nekada je to bio važan dio đurđevdanskih rituala, a zanimljivo je da i danas u pojedinim krajevima Srbije nosi snažnu simboliku.
Dok beru prilip, djevojke i mladići se posmatraju. "Na branju" se rađaju simpatije, a možda i prve ljubavi. U korpe se tada dodaje i zdravac za zdravlje, đurđevak za nježnost, jorgovan za mir i sreću. Sve te biljke potapaju se u vodu u kojoj će se kasnije umivati, za ljepotu koja traje do narednog Đurđevdana.
Prilip je biljka koja liječi i jača tijelo
Osim što nosi simboliku privlačnosti, broćika ima i značajna ljekovita svojstva. Sadrži eterična ulja, flavonoide, tanine i saponine, pa čajevi i ulja od nje pomažu kod:
- grčeva i bolnog mokrenja,
- upala bešike i bubrega,
- problema sa pankreasom i slezinom,
- izbacivanja toksina kroz znojenje i mokrenje,
- simptoma žutice i stresa.
Zdravlje i blagostanje za cijelu porodicu
Pored branja ljekovitog bilja, porodice kite svoje kuće i dvorišta. Cvijeće i travke se vezuju za kapije, vrata, prozore, pa čak i staje i torove. Vjeruje se da ova prirodna dekoracija donosi zdravlje, blagostanje i čuva dom od nevolja.
U nekim mjestima, bilje se kasnije suši i koristi za čajeve ili eliksire, dok se negdje jednostavno baca nakon što obavi svoju zaštitnu ulogu.
Đurđevdansko skidanje kapije
Posebno zanimljiv običaj vezan za Đurđevdan je krađa kapije. Mladići rano ujutru "ukradu" kapiju kuće u kojoj živi djevojka koju smatraju najpoželjnijom za udaju. To je šaljiv, ali i simboličan znak udvaranja.