Gotovo 80 odsto stanovnika Starog kontinenta želi da se ukine pomijeranje časovnika. Ipak, i dalje nije najjasnije da li ćemo ostati na zimskom ili ljetnjem računanju, kao i koje je od ta dva bolje?
Većina ispitanih Evropljana složila se da je za ukidanje zimskog računanja vremena, ali da li je ljetnje računanje zaista bolje?
Naime, dosadašnja istraživanja pokazala su da je prvi problem kod ljetnjeg računanja vremena taj što su jutra prilično dugo mračna, a to nikako ne odgovara sjevernim zemljama gdje zimi sviće dosta kasnije.
“Ispitivanje zdravstvenih efekata svake opcije bi prevagnulo ka zimskom računanju”, tvrdi Timo Partonen, profesor u finskom Nacionalnom institutu za zdravlje. “Više studija pokazuje da su svjetlija jutra tokom godine bolja opcija. Isto tako, istraživanja koja su proučavala unutrašnje biološke časovnike imaju slične zaključke”, pojasnio je.
Stručnjaci iz Rusije su za to vrijeme zabilježili povećan broj jutarnjih saobraćajnih nesreća, više prijavljenog stresa kod ljudi, kao i generalno više zdravstvenih problema.
Ipak, ne slažu se baš svi sa ovim tvrdnjama. Jedno malo starije istraživanje naučnika sa Kembridž univerziteta pokazuje veće prednosti ljetnjeg računanja vremena. Naime, oni su primijetili smanjen broj saobraćajnih nezgoda, kao i smanjenje potrošnje električne energije u kritičnim vremenima za 8 odsto.
Osim toga, ljetnje računanje vremena idu u prilog i razvoju turizma - zahvaljujući dužem dnevnom svjetlu ljudi češće posjećuju turističke atrakcije i restorane i to najčešće nakon radnog vremena.
Hendrik Volf s Univerzitetu podsjeća na istraživanja koja su pokazala da se tokom ljetnjeg računanja vremena povećaju i fizičke aktivnosti, poput rekreacije, što je bolje od sjedećih aktivnosti kao što su igranje igrica i gledanje televizije.