Cijene kafe u Srpskoj nastavljaju rasti, a građani sve češće biraju manja pakovanja ili potpuno odustaju od omiljenog napitka. Stručnjaci upozoravaju da bi potrošnja mogla dodatno opasti ako se rast cijena nastavi.
Cijena omiljenog napitka velikog broja građana u Srpskoj u narednom periodu biće u porastu, ističu naši sagovornici i dodaju da je primjetno da građani zbog previsokih cijena manje piju kafu.
Momčilo Banjac, direktor kompanije "Minea" iz Gradiške, kazao je u razgovoru za "Nezavisne novine" da su neki proizvođači već podigli cijene kafe.
"U marketima su različite cijene, pa je tako u prethodnim danima došlo do rasta cijena nekih vrsta kafe, a očekuje se da i drugi proizvođači podignu cijene, a sve u cilju izjednačavanja", kazao je Banjac i dodao da je ovo sada vrhunac što se tiče cijene kafe.
"U narednim mjesecima ne očekujemo nove cijene jer je došlo do stabilizacije na berzi i do pada dolara, tako da među proizvođačima ima optimizma da kafa neće poskupiti na berzama", kazao je Banjac.
Kako je rekao, proizvođači kafe sada lakše dišu jer su u prethodnom periodu poslovali sa gubitkom.
"Sada se prelazi u neku stabilizaciju, te možda neki lagani plus što se tiče poslovanja", kazao je Banjac.
Ističe da se cijene kafe u Srpskoj kreću u rasponu od 25 do 30 maraka po kilogramu.
Kako je rekao, od kada su cijene kafe rasle, primjetno je da stanovnici kupuju pakovanja manje gramaže.
Da se očekuju više cijene kafe na policima u marketima, kaže za "Nezavisne novine" i Dragan Grbić, pržioničar.
"Neće podizati cijene oni proizvođači koji imaju veće zaliha, ali čim istroše te zalihe, nabavka ide po novim cijenama", kazao je Grbić.
Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja za zaštitu potrošača "Don" Prijedor, ističe za "Nezavisne novine" da je cijena kafe od 25 maraka previsoka.
"Definitivno nema nikakvog razloga da kafa poskupi, a sa druge strane treba da postoji razlika u cijenama, jer nisu svi proizvođači isti, niti su im ista ulaganja u proizvodnju", kazala je Marićeva.
Dodala je da su konačno potrošači "kliknuli" da ne treba više da kupuju velika pakovanja.
"Osjetan je pad prodaje kafe i sigurno je da i građani piju manje kafe", kazala je Marićeva i istakla da se vjerovatno i mijenjaju navike ispijanja omiljenog napitka više puta dnevno.
Dodala je da će proizvođači kafe sigurno morati dobro razmisliti o cijenama, jer, kako kaže, sigurno je da sa većim cijenama gube broj potrošača.
Da cijene kafe ponovo rastu, svjedoče i građani, a kako ističe Milana K. iz Banjaluke, nakon određenog vremena preko noći je pakovanje od 500 grama poskupjelo za dvije marke.
"Dugo sam kafu kupovala po cijeni od 12,89 KM, i to je bila cijena nakon posljednjih poskupljenja, da bih juče vidjela cijenu od 14,89 KM. Iskreno sam se šokirala. Nekada je bila manje od deset maraka. Brzo je porasla cijena", rekla je ona.
I podaci Uprave za indirektno oporezivanje BiH pokazuju da je cijena kafe vrtoglavo rasla u ovoj godini jer je za četiri mjeseca uvezeno 6.088.583 kilograma kafe u vrijednosti od 70.787.400 KM
Dok je prošle godine u istom periodu uvezeno više za 274.794 kilograma kafe, odnosno 6.363.377 kilograma, a u vrijednosti manjoj za preko 22 miliona maraka, tačnije 48.453.394 KM.