FOTO: Nezavisne/Tanjug

Nakon što je obišao čak 77 zemalja širom svijeta, mladi Britanac Alfie Watts iz St Albansa ističe jedno mjesto koje ga je najviše iznenadilo – Kigali, glavni grad Ruande.

U intervjuu za MailOnline, Watts nije krio oduševljenje: „Kao da si u Londonu. Organizovan javni prevoz, neboderi, trgovački centri razvijeniji nego kod nas!“

Ova rečenica ne dolazi slučajno. Kigali, ali i cijela Ruanda, posljednjih 30 godina, od kraja genocida 1994. godine, predstavljaju svijetli primjer kako se jedna zemlja može transformisati – od strašne tragedije do regionalnog simbola stabilnosti, sigurnosti i modernizacije.

Ruanda: Put od genocida do razvoja u samo tri decenije

Ruanda je 1994. godine pretrpjela jedan od najmračnijih zločina u modernoj istoriji – genocid u kojem je u samo 100 dana ubijeno više od 800.000 ljudi, uglavnom pripadnika naroda Tutsi. Infrastruktura je bila razorena, institucije urušene, društvo podijeljeno do temelja. Mnogima se tada činilo da će zemlji trebati stoljeće da se oporavi.

Ipak, danas – tri decenije kasnije – Ruanda se nalazi među najbrže rastućim afričkim ekonomijama, s fokusom na obrazovanje, tehnologiju, održivi razvoj i društvenu jednakost. Zemlja koja je donedavno bila simbol tragedije, sada je primjer snage kolektivne obnove.


Kigali – simbol nove Ruande

Kigali je epicentar te transformacije. Nekada razoreni grad, danas je uređen, siguran i moderan centar sa savremenom infrastrukturom. Ulice su čiste, saobraćaj funkcioniše uz precizne rasporede, a urbani pejzaž čine neboderi, poslovni centri, muzeji i trgovački kompleksi.

Watts ovako opisuje svoj doživljaj Kigalija: „Kada pomisliš na Afriku, pomisliš na haos – nema voznog reda, gužva, prašina – ali u Kigaliju je sve drugačije. Bio sam u šoku. Čak su i njihovi šoping-centri moderniji od naših.“

Od Umugande do tehnologije – temelji uspjeha

Svake posljednje subote u mjesecu u Kigaliju se održava Umuganda – dan zajedničkog čišćenja i uređenja grada, u kojem učestvuju svi građani. Ta praksa, zakonski regulisana i društveno prihvaćena, duboko je ukorijenjena u ruandsku kulturu i simbolizuje kolektivnu odgovornost.

Ruanda je takođe među prvim zemljama koje su potpuno zabranile korištenje plastičnih kesa – još 2008. godine. Na granici, turisti moraju prijaviti i ostaviti sve plastične predmete, čime se šalje snažna poruka o posvećenosti zaštiti okoline.

Kigali – tehnološka prijestonica Afrike

U posljednjih 10 godina Kigali se sve više pozicionira kao tehnološki centar afričkog kontinenta. Vlada aktivno ulaže u digitalnu infrastrukturu i edukaciju mladih. U gradu niču start-up centri, tehnološki inkubatori, fintech kompanije i inovativni projekti iz oblasti e-zdravstva, pametnih gradova i digitalne uprave.

Uprkos brzom razvoju, Kigali ostaje grad ljudskog lica – bezbjedan, zelen, funkcionalan i otvoren. Nema gužvi, nema kriminala, a noćna šetnja ulicama je za stanovnike i posjetioce potpuno bezbjedna.

Grad koji ne zaboravlja

Suočavanje s prošlošću ostaje važan dio identiteta Ruande. Memorijalni centar genocida u Kigaliju je mjesto gdje se čuva sjećanje, odaje počast žrtvama i pruža obrazovanje budućim generacijama. To je podsjetnik na ono kroz šta je zemlja prošla, ali i simbol volje za životom, pomirenjem i novim početkom.

Za manje od 30 godina – od traume do nade

Ruanda i njen glavni grad Kigali dokaz su da se i nakon najvećih tragedija može izgraditi društvo koje funkcioniše – ne savršeno, ali stabilno, humano i progresivno. U samo tri decenije ova zemlja je prešla put koji mnoge nacije ne uspijevaju ni u cijelom vijeku.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )