FOTO: null

Kalenderovački sir kocka uskoro će postati brend derventskog kraja. U postupku brendiranja ovog masnog sira učestvovaće devet seoskih domaćinstava.

Za brendiranje sira zainteresovana je i domaćica Nada Udovičić iz Donjeg Detlaka. Pravljenje čuvene Kalenderovačke kocke dovela je do savršenstva. Kada se krave muzu , kaže, dnevno može da napravi od 3 do 7 sireva. Svaki ima 3,5 odsto masnoće, u obliku je kocke, težine do 1.200 grama. Sve rasproda, čak i 15 dana unaprijed.

"Voljela bih da se to desi , da se dobije taj brend,, možda to nekad u budućem vremenu nekom zatreba ,činjenica je da je sve manje mladog svijeta na selu, ali bilo bi dobro da se to napravi pa u slučaju da nekom zatreba naravno da bi bilo dobro", rekla je Nada Udovičić, iz Donjih Detlaka.

Svježe kravlje mlijeko dovede se do tačke ključanja, dodaje se sirće i so i dobijeni sir stavlja se u lipove drvene kalupe. Pritisne se kamenom da se iscijedi i za sat, dva, sir je gotov. 

U postupku brendiranja koji traje oko dvije godine, tehnolozi će imati zadatak da usklade procedure za izradu proizvoda koji bi imao identična fizička i hemijska svojstva . Tako proizveden sir trebalo bi da uvijek bude istog kvaliteta i da ima svojstva koja ukazuju na njegovo geografsko porijeklo.

"Taj sir bi vjerovatno imao i veću cijenu s tim što bi se mogao naći i na tržištu u lancima marketa,tako da bi i sami proizvođači lakše došli do plasmana svojih proizvoda", naveo je Mladen Pećić iz turističke organizacije Derventa.

U čemu je tajna,teško je dokučiti , ali sir iz Kalenderovaca nadaleko je poznat. Nedeljko Udovičić pamti zlatni period kada je sir iz ovog kraja stizao na stotine kilometara udaljene trpeze.

"Proizvodili smo, vozilo se u Zenici,Sarajevo, majka moja išla, u ona doba za Sarajevo se išlo, Banjaluka da ne pričam, Slavonski Brod", istakao je Nedeljko Udovičić iz Doljih Detlaka.

Proizvodnja Kalenderovačkog sira započela je, u okviru Poljoprivredne zadruge "Kalenderovci", početkom pedesetih i trajala je do početka osamdesetih godina prošlog vijeka. Postupak izrade vremenom se širio i na seoska domaćinstva u okolnim selima, ali je zadržan stari naziv Kalenderovački sir.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )