FOTO: null

Granična policija BiH mogla bi da uputi apelaciju Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu povodom odluke Ustavnog suda BiH da je neustavna odredba Pravilnika o nošenju uniforme u Graničnoj policiji, a kojom je predviđeno da policijskim službenicima ka

Sudije Ustavnog suda su obrazložile da ta odredba Pravilnika nije bila u skladu sa Ustavom BiH i Evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i da je graničarima prekršeno pravo na privatni život i na slobodu vjere, ali odluka koju je nedavno donio Evropski sud pokazuje da u Strazburu imaju drugačije mišljenje o tome. Naime, u odluci Evropskog suda za ljudska prava u predmetu Husmeta Hamidovića, koji se žalio na povredu prava na slobodu vjerskog uvjerenja jer mu nije dozvoljeno da u sudnici Suda BiH nosi vehabijsku kapu, navedeno je da je povrijeđeno njegovo osnovno pravo na manifestovanje vjere, ali su sudije navele da se taj slučaj mora razlikovati od slučajeva koji se tiču nošenja vjerskih obilježja i odjeće na radnom mjestu.

- Za razliku od privatnih lica kao što je Hamidović, javnim službenicima se može nametnuti obaveza da budu diskretni, neutralni i nepristrasni, kao i zabrana nošenja vjerskih obilježja i odjeće za vrijeme obavljanja javne funkcije - zaključili su u Evropskom sudu.

Advokat Vladimir Milošević pojašnjava da je očigledno da se navodi u odlukama Ustavnog suda BiH i Evropskog suda za ljudska prava kose.

- Te dvije odluke isključuju jedna drugu. Zato direktor Granične policije treba da uputi podnesak Evropskom sudu. Jedna je stvar kad je nošenje brade dozvoljeno ili zabranjeno pravilnikom, što je diskreciono pravo preduzeća ili institucije, a potpuno druga kad je sudskom odlukom to dozvoljeno zbog vjerskih razloga što, zaista, nije uobičajeno - kaže Milošević.

Portparol Granične policija Sanela Dujković kaže da još nisu dobili odluku Ustavnog suda BiH, ali nije isključila mogućnost pokretanja postupka u Evropskim sudom za ljudska prava, posebno zato što nijedno kantonalno ni entitetsko ministarstvo unutrašnjih poslova svojim propisima nije predvidjelo mogućnost nošenja brade policijskih službenika u uniformi.

- Kada dobijemo tu odluku razmotrićemo sve aspekte koji mogu nastati njenim sprovođenjem i preduzeti sve potrebne mjere da bismo obezbijedili sprovođenje pravila koja se odnose na poštovanje unutrašnjih procedura - kaže Dujkovićeva.

I u Sektoru za granicu MUP-a Hrvatske iznenađeni su odlukom Ustavnog suda BiH i dodaju da ne znaju da je to ikada igdje bilo dozvoljeno.

- Dugo radim u policiji, ali za takvu sudsku odluku prvi put čujem. Niko od naših policijskih službenika u Graničnoj policiji ne nosi bradu kao vjersko obilježje. Prema našem pravilniku, službenici mogu imati urednu bradu kratko podšišanu, ali ni u jednoj odluci se ne spominju vjerski razlozi za to - kaže jedan od radnika u tom sektoru.

Dodaje da će tom sudskom odlukom biti prouzrokovan haos jer bi, prema njoj, moglo da uslijedi to da službenici prilikom obavljanja posla javno nose vjerske simbole, krst ili polumjesec, što bi bilo i neshvatljivo i neprihvatljivo.

Razlozi

Pravilnik je donesen nakon što je prethodnih godina evidentiran talas žalbi građana na neuredan izgled službenika i nakon što su srpski i hrvatski policajci duže vrijeme upozoravali direktora Granične policije Zorana Galića na službenike koji su pripadnici ili simpatizeri vehabijskog pokreta. Da problem zaista postoji, pokazalo se kada je nakon donošenja pravilnika nekoliko desetina Bošnjaka, za koje se sumnja da su pripadnici ili simpatizeri vehabijskog pokreta, kolektivno otišlo na bolovanje.

Apelaciju Ustavnom sudu BiH je poslao zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamenta BiH Safet Softić iz SDA.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )