FOTO: InfoBijeljina.com

Ministarstvo privrede i preduzetništva Republike Srpske predstavilo je danas u Bijeljini linije finansijske podrške koje su namijenjene privrednim subjektima u Srpskoj, a riječ je o ukupno 14,5 miliona konvertibilnih maraka za koje će moći da aplicira oko 1.900 privrednih subjekata.

Pomoćnik ministra privrede i preduzetništva Republike Srpske Ivana Sandić Blagojević rekla je da je prezentacija organizovana na inicijativu Razvojne agencije Grada Bijeljina i Privredne komore Republike Srpske, te da je javni poziv za dodjelu sredstava raspisan 17. avgusta.

 
- Javni poziv je objavljen u Novinama „Glas Srpske“ i na veb-stranici Ministarstva privrede i preduzetništva 17. avgusta i traje 30 dana. Poseban akcenat ćemo staviti na podsticaje za direktna ulaganja, a ovu priliku koristim da pozovem sve privredne subjekte iz prerađivačke industrije i sektora C, oblasti od 13 do 18, i od 20 do 33, da posjete sajt Ministarstva, da u kategoriji javnih poziva pronađu prijavne obrasce, te iskoriste pravo i apliciraju sa projektom koji za predmet može imati nabavku novih mašina i opreme, ili mašina i opreme koja nije starija od osam godina – navela je Blagojevićeva.
 
Ona je istakla da će podsticajna sredstva biti odobrena svim privrednim subjektima koji ispune uslove javnog poziva.

 
- Pravo učešća na ovogodišnjem javnom pozivu Ministarstva privrede i preduzetništva imaju privredni subjekti i preduzetnici. Oblasti koje sam pomenula obuhvataju oko 1.900 subjekata koji imaju sjedište u Srpskoj. Iskustva iz ranijih godina kažu da se uvijek trećina onih koji imaju pravo učešća prijavi na javni poziv, pa ćemo konačne podatke imati u danima koji slijede. Svim privrednim subjektima koji ispunjavaju uslove javnog poziva, po novim pravilima, biće odobren isti procenat u odnosu na njihova odobrena ulaganja, a svi koji ispunjavaju uslove, dobiće sredstva – naglasila je Blagojevićeva.
 
Predsjednik Područne privredne komore Bijeljina Stevo Savić zahvalio je Razvojnoj agenciji Grada Bijeljina koja je zajedno sa Privrednom komorom Republike Srpske uputila inicijativu prema Ministarstvu privrede i preduzetništva da jedan ovakav događaj bude održan u Bijeljini.

 
- Ovu priliku ću iskoristiti da podsjetim na inicijativu Privredne komore Republike Srpske i Područne komore Bijeljina da se ide u jačanje kapaciteta Ministarstva privrede i preduzetništva jer smo nezadovoljni činjenicom da su nadležnosti privrede podijeljene u Ministarstvu trgovine i turizma, Ministarstvu industrije i energetike, Ministarstvu poljoprivrede, Ministarstvu privrede i preduzetništva. Mi se zalažemo da se stvori jedno jako i snažno ministarstvo koje bi objedinilo sve nadležnosti privrede u Republici Srpskoj - poručio je Savić.
 
On je rekao da nije zadovoljan visinom odobrenih sredstava za 2023. godinu, te da je 14,5 miliona KM premalo, pogotovo zbog toga što su privredni trendovi u nekoliko posljednjih mjeseci u padu.

 
- Možda malo i kasnimo sa ovim projektom, te apelujem da ovaj javni poziv na najefikasniji način bude sproveden i da privredna društva koja ispune uslove što prije dođu do rješenja o odobrenim sredstvima – naveo je Savić, koji je upozorio i na velika kašnjenja u isplatama već odobrenih podsticaja po osnovu povećanja plata u privredi.
 
Direktor Razvojne agencije Grada Bijeljina Marko Vlačić istakao je da će današnji događaj, ali i neki koji će uslijediti, ojačati veze između Ministarstva privrede i preduzetništva i privrednika sa područja Bijeljine.

- Moram i da podsjetim da Razvojna agencija već ima otvoren jedan javni poziv i pozivam naše preduzetnike da se jave na ovaj poziv. Riječ je o Javnom pozivu za samozapošljavanje preduzetnika u preduzetničkim i zanatskim radnjama, te nabavku opreme i alata. Predviđeni iznos je 95.000 KM i poziv traje do 07. septembra 2023. godine – istakao je Marko Vlačić direktor Razvojne agencije Grada Bijeljina.
 
Jedan od privrednika koji je prisustvovao današnjoj prezentaciji je Dražen Kašiković iz Bijeljine koji ima firmu za otkup sekundarnih sirovina.

 
- Prošle godine smo posredstvom Razvojne agencije Grada Bijeljina dobili sredstva za kupovinu vozila za odvoz sekundarnih sirovina i veoma smo zadovoljni. Međutim, očekujemo još pomoći od Grada i Republike – zaključio je Kašiković.
 
Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )