FOTO: Screenshot / YouTube

Povoljan ambijent za bavljenje preduzetničkom djelatnošću u Bijeljini uticao je na to da u našem gradu iz godine u godinu raste broj preduzetnika.

Kako je saopšteno iz Gradske uprave, na kraju prošle godine broj aktivnih preduzetničkih radnji bio je 2.351.

Prema podacima gradskog Odjeljenja za privredu, u prošloj godini izdata su 393 odobrenja za rad, što je za 39 više u odnosu na godinu ranije. 

U strukturi djelatnosti i dalje prednjači zanatstvo sa 770 radnji, trgovina sa 573 i agencije za pružanje usluga sa 527 radnji.

“Porast broja aktivnih preduzetnika ostvaren je u svim sektorima osim ugostiteljstva, a od 2020. godine broj zanatskih radnji neprekidno raste, što pokazuju i podaci iz prošle godine kada smo imali 770 aktivnih radnji, dok ih je u 2023. godini bilo 720”, rekao je Dušan Trifković, rukovodilac gradskog Odjeljenja za privredu.

Prema njegovim riječima, tokom 2024. godine odjavljene su 293 preduzetničke radnje, a privremeni prestanak rada prijavila su 93 preduzetnika.

“Kao i prethodnih godina, glavni razlozi za odjavu, kao i privremeni prestanak obavljanja djelatnosti su nerentabilnost poslovanja zbog nedostatka posla, visoke obaveze, te nelojalna konkurencija”, pojasnio je Trifković.

Takođe, prošle godine u skladu sa Pravilnikom o djelatnostima koje se smatraju starim zanatom, umjetničkim zanatom i domaćom radinosti, odobrena su i dva zahtjeva za sticanje statusa starog zanata. 

Kako su najavili iz Gradske uprave, cijeneći značaj ovog vida preduzetništva za očuvanje identiteta i tradicionalnog načina obavljanja ovih poslova, Grad Bijeljina u narednom periodu planira uvođenje mjera podrške u ovoj oblasti.

U gradskom Odjeljenju za privredu podsjećaju da je od 1. januara na snazi Zakon o samostalnim preduzetnicima.

Tim zakonom je, između ostalog propisano da se više ne mogu registrovati ortačke radnje, te da jedan preduzetnik više ne može da registruje dvije ili više radnji, nego sjedište i izdvojene jedinice (postojeći preduzetnici koji imaju dvije ili više radnji moraju uskladiti poslovanje sa novim Zakonom na način da imaju jednu glavnu radnju, a ostale da preregistruju u izdvojene jedinice u roku od godinu dana).

Nadležno Ministarstvo će, dodaje se u saopštenju Gradske uprave, Odjeljenju dostaviti spisak lica koji imaju dvije ili više radnji, te će Odjeljenje za privredu tim licima uputiti dopis da usklade svoje poslovanje.

Prilikom osnivanja preduzetnika u zahtjevu se obavezno navodi adresa elektronske pošte koja je postala sastavni dio rješenja o registraciji preduzetnika. Postojeći preduzetnici mogu izvršiti upis adrese elektronske pošte prilikom podnošenja zahtjeva za promjenu podataka ili u formi obavještenja, ukoliko ne vrše bilo kakvu primjenu (rok za podnošenje obavještenja je dvije godine).

Novim Zakonom uvedena je mogućnost prenosa vlasništva na drugo fizičko lice (uz zahtjev za prenos vlasništva obavezno se prilaže notarski ugovor o prenosu vlasništva, a prije potpisivanja ugovora ovlašteni procjenitelj mora izvršiti procjenu imovine koja je sastavni dio ugovora).

Pritom, ukinuto je sezonsko obavljanje djelatnosti, a uvedeno periodično poslovanje koje može biti najduže do devet mjeseci u toku kalendarske godine.

Osim toga, ukinuta je obaveza Odjeljenja da donosi rješenje o stalnom prestanku obavljanja djelatnosti po sili zakona ukoliko preduzetnik ne podnese obavještenje za nastavak rada nakon isteka perioda privremene odjave u roku od osam dana; od sada će Odjeljenje za privredu odmah nakon isteka privremnog prestanka rada preduzetniku dodijeliti status „aktivan“ u jedinstvenoj aplikaciji za registraciju preduzetnika, a ukoliko preduzetnik ne želi više da obavlja djelatnost mora podnijeti zahtjev za odjavu rada.
 
“Takođe, napominjemo da su izmijenjeni Zakon o porezu na dohodak i Zakon o doprinosima, na osnovu kojih će biti povećani porezi i doprinosi za privrednike. Propisano je da se minimalna osnovica doprinosa za lica koja obavljaju preduzetničku djelatnost postepeno povećava sa dosadašnjih 60, na 80 odsto prosječne bruto plate u Srpskoj za prethodnu godinu, tako da će u 2025. godini iznositi 70 procenata, a od 1. januara 2026. godine iznosiće 80 procenata navedene plate. Nadamo se da, uprkos ovim izmjenama i većim obavezama koje su propisane, neće doći do odjavljivanja preduzetnika, što bi prekinulo trend porasta broja preduzetničkih radnji, koji raste iz godine u godinu”, izražava svoje očekivanje rukovodilac ovog odjeljenja Dušan Trifković.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 4 )