Osmog maja zatvorena su tri javna konkursa za izbor djece, vaspitača i stručnog osoblja koordinatora, sportskih animatora i pratećeg osoblja za učešće u projektu "Socijalizacija djece Republike Srpske“ Javnog fonda za dječiju zaštitu Republike Srpske. Konkursi su bili otvoreni od 31. marta.
Ovogodišnji projekat trajaće od 1. juna do 24. septembra i biće realizovan u 13 smjena. Prva osmodnevna smjena sa sedam pansiona obuhvata predškolce, a ostalih 12 je desetodnevnih sa devet pansiona.
- U ovoj godini besplatno ljetovanje na crnogorskom primorju biće omogućeno za 2.100 učesnika, od kojih je 1.700 djece. Ciljne kategorije su djeca uzrasta od 6 do 15 godina, a do 18 godina djeca sa smetnjama u razvoju i hroničnim oboljenjima, izuzetno stariji od 18 do 30 godina sa najtežim poteškoćama. Posljednje dvije smjene u septembru previđene su i za posebno talentovanu djecu koja su osvajala nagrade na takmičenjima, uspješne muzičare, glumce, sportiste uzrasne dobi od 6 do 15 godina. Projektom su obuhvaćena i djecu bez roditeljskog staranja, djeca iz disfunkcionalnih porodica, djeca žrtve nasilja i žrtve trgovine djecom, djeca iz porodica koji su korisnici prava na novčanu pomoć ili dodatka na djecu, djeca čiji je jedan od roditelja invalid bez obzira na uzroke nastajanja invaliditeta, djeca iz porodica demobilisanih boraca VRS, djeca iz višečlanih porodica, romske populacije, braća i sestre djece sa smetnjama u razvoju, djeca predškolskog uzrasta i sa akutnim razvojnim problemima i problemima adaptacije - pojašnjava Slaviša Mastilo, zamjenik direktora Javnog fonda za dječiju zaštitu Republike Srpske.
Prema njegovim riječima "Socijalizacija djece" jedan je od najznačajnijih i najhumanijih projekata koji se realizuje uz snažnu podršku Vlade i Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Srpske.
- 2002. godina je bila eksperimentalna. Od 2003. do 2015. djeca su boravila u dječijem odmaralištu u Kumboru, a od 2016. do danas u Omladinskom hostelu "Užice" u Bečićima. Samo 2020. godine projekat nije ralizovan zbog pandemije virusa korona – izjavio je Mastilo za portal InfoBijeljina.
Zahvaljujući ovom projektu do sada je 40.000 lica, od toga preko 32.000 djece iz svih dijelova Srpske ljetovalo na crnogorskom primorju, gdje su imali organizovane stručne radionice, vježbe i mnogo zanimljivih sadržaja. Projekat je proteklih godina ispunio očekivanja, pozitivan uticaj na razvoj djece, zadovoljavanje razvojnih potreba, razvijanje empatije, druženje i afirmisanje potencijala. Korisnici se vraćaju zadovoljni stiču prijatelje, a mnogi su naučili da plivaju. Plaču prilikom odlaska, ali i u povratku jer ne žele da se rastanu od novih drugara.
Ovogodišnji budžet Javnog fonda za dječiju zaštitu uvećan je u odnosu na lani i iznosi 181,8 miliona, od čega je preko 165 miliona predviđeno za redovnu isplatu svih devet prava iz dječije zaštite u Srpskoj. Isplata prava na dodatak na djecu, prava na materinski dodatak, pomoć za opremu novorođenčeta, na pronatalitetnu naknadu za trećerođeno i četvrtorođeno dijete i prava na naknadu roditelju-njegovatelju ili njegovatelju za mjesec april počela je 6. maja.
Za aprilsku isplatu dodatka za 17.476 djece, odnosno 10.217 korisnika/roditelja obezbijeđeno je oko 2.630.000 KM. Materinski dodatak ostvarilo je 3.786 porodilja i za isplatu ovog prava izdvojeno je oko 1.557.000 KM. Radi ostvarivanje prava korisnici se mogu obratiti poslovnicama Javne ustanove Javni fond za dječiju zaštitu, u mjestima u kojima imaju prebivalište.