Banjaluka - Zbog nedovoljne informisanosti i nepoznavanja postupka izrade projekata putem kojih se može aplicirati za dodjelu novca iz fondova EU, godišnje ostanu neiskorišćeni milioni maraka namijenjeni za BiH.
To potvrđuju i oni koji već imaju iskustva sa pisanjem projekata, a koji ističu da je i dalje zanemarljiv broj aplikacija iz BiH za dobijanje novca od EU.
Rukovodilac poslovnog inkubatora u Inovacionom centru Banjaluka Vladimir Ćorda kaže da plan i priprema prijedloga projekta i projektne dokumentacije, predlaganje i koordinacija sprovođenja zahtijevaju stručno znanje i vještine.
- Postoji specifičan način na koji se pišu evropski projekti i neophodno je mnogo iskustva da bi ih kvalitetno uradili. Prije svega, sve u projektu mora biti uklopljeno u strategiju potencijalnog donatora, a potom je bitno imati jak tim koji će realizovati taj projekat, ako on dobije odobrenje da bude finansiran - objašnjava Ćorda.
Uz dobro napisan projekat potrebno je priložiti i kompletnu propratnu dokumentaciju, što sve zajedno u prosjeku ima između 100 i 150 stranica.
- Ako je u pitanju manji projekat, vrijednosti do 50.000 KM, onda se piše na petnaestak stranica i to su projekti za bilateralne donatore. Oni koji se odnose na fondove EU uglavnom sa propratnom dokumentacijom prelaze 100 stranica - kazao je Ćorda.
Propratna dokumentacija podrazumijeva rješenje o registraciji, kao i niz drugih uvjerenja. Za evropske projekte uglavnom apliciraju, kako kaže Ćorda, nevladine organizacije, razvojne agencije ili ustanove.
- Fizička lica ne mogu konkurisati - rekao je Ćorda.
Nažalost, mnoge projekte ne uspijevamo dobiti jer uopšte i ne konkurišemo za njih. Uzrok toga je, kako smatra Ćorda, nedostatak stručnog kadra. Ćorda kaže da su prije dvije-tri godine u Banjaluci organizovane radionice, gdje su polaznici mogli naučiti kako da pišu projekte, ali je za njih vladalo veoma malo interesovanje.
- Jednostavno nije bilo ljudi koji su željeli učiti o tome - dodao je on.
Menadžer u Centru za promociju civilnog društva Majda Tolić kaže da ta nevladina organizacija prvenstveno "živi" od pisanja projekata, i da su za 20 godina rada ustanovili da BiH nedovoljno koristi novac od evropskih projekata i šansu koja im se pruža.
- Nedostaju nam osnovni kapaciteti, i za pisanje i za implementaciju projekata, kao i jedna ozbiljna nota u svemu tome - rekla je Tolićeva.
Obuka
U Centru za promociju civilnog društva kažu da su odlučili da osnuju školu za pisanje EU projekata, koja je od ove godine počela sa radom.
- Imamo grupe od po 12 polaznika. Obuke traju četiri mjeseca, a učesnici uz teoretsko dobijaju i praktično znanje - rekla je Tolićeva.
Cijena obuke je od 1.800 do 2.000 maraka.