FOTO: nationalgeographic.rs

Nesvakidašnja turistička ponuda Rusije neće ostaviti nikoga ravnodušnim. Riječ je o manje poznatim atrakcijama, koje sigurno nećete vidjeti nigdje na svijetu.

Omiljene turističke atrakcije kada je riječ o Rusiji su čuveni Crveni trg i Moskovski kremlj. Za radoznalije turiste Rusija krije manje poznate, ali uvrnute atrakcije - poput muzeja posvećenog vodki, izloženog Lenjinovog tela ili, na primjer, neobičnu trku plivanja sa „lutkama za odrasle”.

1. Lenjinovo mrtvo telo

Najpoznatije mumije na svetu su anonimni bogovi, mumije dece Inka, ledeni čovjek ili manje anonimne mumije drevnih Egipćana. Za sve ove mumije karakteristično je da se nalaze u različitim fazama raspadanja. Na nekima od njih mogu se pronaći ostaci kože, kose ili nokti, ali očigledno je da se radi o mrtvim tijelima. Rusija ima nešto specifičniju „mumiju”. U pitanju je tijelo dobro poznate političke ličnosti iz istorije Rusije - Vladimir Iljič Uljanov Lenjin. 

Ruski revolucionar i utemeljivač Ruske Sovjetske Federativne Socijalističke Republike i Sovjetskog Saveza je nakon smrti 1924. godine balsamovan i postavljen u izlog u mauzoleju. Ono što je posebno neverovatno je da njegovo tijelo ne liči na ostale mumije, za razliku od njih izgleda kao da spava. Da bi Lenjinovo tijelo izgledalo svježe, Rusi na godišnjem nivou izdvajaju 200 000 dolara, a posebna laboratorija u Moskvi je zadužena za primjenu specijalnih tehnika očuvanja.
2. Muzej posvećen vodki

U Sankt Petersburgu postoji muzej posvećen Vladimiru Putinu. Takođe, ovdje se nalazi muzej posvećen vodki.

Oko toga ko je tvorac vodke nadmeću se Poljska i Rusija, pa tako i Poljska ima svoj muzej posvećen vodki, ali on nije ni približan ruskom. U muzeju u Rusiji nalazi se kompletna priča - od nastanka i prvih boca sa ovim alkoholnim pićem do njegove pozicije u modernom svetu. Ono što stavlja poseban utisak na posetioce jeste ambalaža oblika ljudskog tijela, oblika oružja i zapušači oblika ljudske glave, životinja, mitoloških bića. Postavka u ruskom muzeju vodke ide dalje od klasične priče o fermentaciji krompira i zakonskih regulativa o konzumiranju (u 19. veku državna vlada je bila jedina legalna destilerija vodke u Rusiji). Na kraju ture posetioce očekuje degustacija i suvenirnica, kao i restoran gdje uz tradicionalno jelo boršč, gosti mogu da nastave da uživaju u piću.
3. Spomenik medicinskoj proceduri..i to klistiranju?

Medicina je tokom istorije bilježila otkrića od ogromnog značaja po kvalitet života i životni vijek ljudi. S toga, nije neobično da se u čast takvim pronalascima podižu spomenici. Pronalazak insulina, anestetika, primena X-zraka u medicinske svrhe ipak nisu bile povod da se u okviru spa centra u Inozemcevu.

Dizajn podignutog spomenika inspirisan je čuvenom Botičelijevom renesansnom slikom „Venus i Mars”, gde se bestelesna bića (kerubini) udružuju i nose kradeno oružje od boga rata. Tri kerubina koji čine spomenik na leđima nose oruđe drugačije namene - klistir.

Jedan od doktora zaposlenih u spa centru objasnio je da oni svakodnevno upotrebljavaju klistire, pa su želeli da u svrhu humora podignu spomenik ovoj medicinskoj proceduri. Spomenik je napravljen od bronze, težak je oko 350 kilograma i visok nešto manje od 2 metra. Poznati spa centar može da se pohvali mineralnim izvorima, ali i nesvakidašnjim smislom za humor.

4. Praznik posvećen pravljenju beba

Podsticanje nataliteta u Rusiji, specifično je u Uljanovskoj oblasti gde stanovništvo ima praznik, čija je namjena odsustva sa posla vrijeme koje će se utrošiti na pravljenje beba. Dan začeća, obeležava se 12. septembra i predstavlja svojevrsno takmičenje. Svako ko u periodu od 9 meseci od ovog praznika dobije bebu može da osvoji nagradu u vidu novca, automobila ili kućnih aparata. Ideja za proglašenje Dana začeća proistekla je nakon pada Sovjetskog Saveza, kada je Rusija ostala zemlja sa najmanjim prirodnim priraštajem.

5. Plivanje sa lutkama za odrasle

Čak i u ljeto, jezera i reke u Rusiji ostaju veoma hladne. Osim hladnoće, izazov koji se organizuje svake godine u avgustu, na reci Ob u Rusiji, podrazumijeva plivanje gde se učesnici lako mogu udaviti, ali zbog smeha. Trka u plivanju specifična je po tome što plivači sa sobom nose partnerke na naduvavanje. Takmičenje se naziva „Gumena žena izazov” i zahtjeva od plivača da 100 metara plivaju sa lutkama, koje su prethodno naduvali. Izazov je zahtjevan jer se učesnici konstantno smeju, a ove lutke nisu dizajnirane da plutaju na vodi. Prvih pet koji stignu očekuje novčana nagrada, a za posmatrače je sam prizor zabava.

6. Najzagađenije mesto na čitavom svijetu - i nije u pitanju Černobilj

Iako je širom sveta odjeknula nuklearna katastrofa koja se dogoila 1986. godine u Černobilju, mjesto koje i danas plijeni svojom nedodirljivom ljepotom je jezero Karačaj, poznato po nivou kontaminacije opasnijem od Černobilja.

Voda iz jezera Karačaj služila je za hlađenje jezgra reaktora. Iako je znatno manje površine u odnosu na onu koju zauzima Černobilj, nivo radioaktivnosti gotovo je jednak. Na prvi pogled, priroda oko jezera deluje netaknuto, a boja vode je zavodljiva, ako izuzmemo njeno letalno dejstvo i obilje radioaktivnog otpada.

7. Militarni „Diznilend”

Park patriotizma u Rusiji namenjen je deci školskog uzrasta. Glavnu postavku ruskog „Diznilenda” čine tenkovi, bacači granata i raznovrsno oružje. Pravi sjaj rata pristupačniji je roditeljima od fantastičnih bića, kao što su vile i princeze u pravom Diznilendu.

Pratite InfoBijeljina.com putem Android i IOS aplikacije, te društvenih mreža FacebookTwitter, Instagram i VIBER zajednice.
Tagovi

Vaš komentar


Komentari ( 0 )